София – 24 МИР
1. Петко Цветков
Водач на листата на Зелените в 24 МИР – София
Биолог, завършил НПМГ и Биологически факултет на СУ «Климент Охридски» като магистър по Екология. Сред учредителите на Сдружение за дива природа Балкани и Председател на Управителния й съвет. Един от инициаторите на коалицията «За да остане природа в България».
Организирал и участвал от 1988 г. насам в над 20 кампании и проекти за опазване на природата в България и Европа; има 16 годишен професионален опит като ръководител проекти и консултант по екологична политика и планиране на управлението на природните ресурси и територии и богат практически опит в работа със структурите на гражданското общество на национално и Европейско ниво. Познава Европейското и националното законодателство и всички международни конвенции за опазване на природата и достъпа до информация.
От 11 години работи за Българска фондация Биоразнообразие и от 7 години е координатор за Инициативата Европейски Зелен пояс и Натура 2000 в сътрудничество със Световния съюз за защита на природата, Франкфуртско зоологично дружество и Фондация Европейско природно наследство.
За Петко Зелените са единствената политическа алтернатива за развитието на България. Защото, при целия си опит и дългогодишна работа в природозащитата на най-високо ниво, не вижда друго средство да се противопоставим на клептокрацията в страната и да се борим за опазване на природата и правата на хората, освен програмата на Зелените – и смята, че това е най-смисленото и ефективно средство за постигане на каузата за чиста и приятна среда за живот.
2. Вера Петканчин
“От години имам силен интерес към зелената тематика във всяко нейно измерение – природозащита и защитени територии и зони, зелени политики, устойчив бизнес, гражданско участие във формирането на политиките и осъществяването на контрола.
Като съучредител през 2008 г. и член на Зелените споделям всички принципи, около които се обединява дейността на Зелените – не само екологичният принцип, но и принципът на зачитане на човешките права, социалната справедливост и др.
Участвала съм в повечето природозащитни кампании от 2007 г. насам в България – в някои от тях като основен координатор (кампанията за защита на Национален парк „Рила“ като основен двигател на гражданска група „Граждани за Рила“, кампанията за недопускане на ГМО в България, кампанията за опазване на Национален парк „Пирин“ от ново застрояване), в други като съдействащ доброволец.
Всичко това съм правила и правя, защото вярвам, че България има друг път на развитие и той е тясно свързан с осъзнаване на това, че без природата, биоразнообразието и всичко, което те ни предоставят напълно безкористно и безплатно, сме нищо. Бих работила за политики, които отразяват това осъзнаване на всяко ниво и се изразяват в интегриране на зеления подход в бизнеса, селското стопанство, строителството, образованието, в разработване на политики за подкрепа на зелени инициативи в градска среда.
Вярвам, че с експертизата, която ПП „Зелените има в областта на зеления бизнес, безспорната експертиза в опазването на околната среда, експертизата в здравеопазването и транспорта, ще бъдем реален, позитивен и реално защитаващ интересите на порядъчните хора политически участник в парламента“.
3. Иван Велов
Иван Велов е адвокат от Софийска Адвокатска колегия.
Планинар по душа и сърце. Член е на Зелените, защото това е единствената партия в която има реална демокрация, и която е способна да постигне реална промяна на статуквото в България. Смята, че основните проблеми за хората са липсата на перспектива за по добро бъдеще, безработицата и липсата на справедливост.
За да бъде постигната промяна е необходимо България да стане истинска правова държава и Върховенството на закона да е принцип, който се спазва от всички институции, юридически лица и граждани.
4. Кристина Димитрова
Родена в София. Магистър по българска филология и английска филология в СУ “Св. Климент Охридски”.
Един от координаторите на кампания “Да спасим Иракли”, съорганизатор на 9-месечното гражданско присъствие пред Министерски съвет всеки четвъртък сутрин в подкрепа на въвеждането на еко-мрежата от защитени зони НАТУРА 2000. Организатор на голяма част от градските прояви на гражданските движения с най-различен характер: протести, граждански присъствия, бдения, шествия, хепънинги, изложби, концерти и др.
Винаги е вярвала, че зеленото е много повече от опазване на видовете и околната среда – това е приемане на различното, осъзната грижа за света наоколо и живите му обитатели – одушевени или не; съобразяване с личното пространство и свобода на другите.
Страстен почитател на независимото и нискобюджетното кино – европейск азиатско; на рок-музика, джаз, барок, етно и др. Любими режисьори: Кшищов Кешловски, Кшищов Зануси, Ким Ки Дук, Ингмар Бергман, групата Монти Пайтън и др.
5. Владислав Панев
Роден е през 1976 година в Димитровград.
Работи като финансист, собственик и ръководител на дружество за управление на спестявания. Компанията му инвестира в ценни книжа по целия свят.
Владее свободно английски език, а в работата си ползва руски, немски, сръбски и турски език. Лицензиран инвестиционен консултант и регистриран професионален инвеститор.
Смята, че основните беди за българската икономика идват от картелирането на цели бизнеси от близки до властта компании, и от липсата на дългосрочна визия за развитието на устойчива икономика.
Хобито му са пътешествията, посетил е 77 страни по света до момента.
6. Михаил Михов
На 32 г., завършил е Английската гимназия „Гео Милев” в Русе и УНСС София със специалност Международен туризъм.
Работил е 10 години във водеща туроператорска фирма в сферата на приключенския, отговорен и устойчив туризъм. Член на Българската асоциация за алтернативен туризъм, Асоциация Планини и хора, Дунавски компетентен център, други туристически дружества и клубове.
Има интереси в развитието на Дунав като основен туристически ресурс в региона, повишаване на икономическото благосъстояние и имидж за България.
Активен участник в природозащитните граждански кампании и протести в България от 2007 г. насам.
7. Елена Цингарска
Магистър по биология, член на Сдружение за дива природа „Балкани”, работи като специалист по едри хищници и води проекти към сдружението по темата.
Инициира и ръководи създаването и работата на образователен център за едрите хищници (и за природата като цяло) на СДП „Балкани” в с. Влахи, община Кресна.
8. Гергана Томова
На 26 години, от София.
Кандидат на Зелените в 23-ти и 24-ти МИР София.
Работи в изследователска агенция ЕСТАТ.
Магистър по Политология, УНСС; магистър по Мениджмънт на политически кампании, университет Фордам, Ню Йорк.
Младежки делегат на България в Общото събрание на ООН за 2012/2013 година; съучредител на студентско сдружение Его Политико.
Активна в сферите на младежката политика, права на животните, устойчивото развитие.
Владее английски, немски, чешки и руски език.
9. Веселин Веселинов
Веселин Веселинов обича да търси.
Контактът с природата променя живота му преди няколко години – уверен е, че чрез нея е намерил изгубена част от себе си, както и ключ към множество житейски „богатства”, включително и към Бог.
Любовта към природата го накара да потърси съмишленици, борещи се за опазване на българската природа. Участва в протестите на Орлов Мост срещу Закона за изменение и допълнение на Закона за горите, както и протестите срещу добива на шистов газ в България и Румъния. На улиците и площадите среща Зелените и в серия от последващи природосъбразни дейности задълбочи контакта, докато на 1 Април реши да се включи в кандидатските листи за София.
Вярва, че зелената идея е извън цвета и природата, а има и социален смисъл – състои се във визия за живот, изпълнен с хармония между отделните индивиди, изграждащи социума, тъй като Зелените се стремят към спазване на законовата рамка и следване на общочовешки каузи по прозрачен начин.
За себе си смята, че управлението е термин, който може да се изпозва за ръководене на нежива материя, докато работата с хора трябва да бъде провокирана от породени взаимни човешки нужди и съвестният водач би следвало да служи на своите поддържници.
По професия е архитект, интересува се от устойчива архитектура – начинът по който човек се вписва и съжителства в дългосрочен план със заобикалящата го среда в социален, културни и природен аспект; енергийна ефективност; възобновяема енергия; културно наследство; туризъм; история. В свободното си време кръства планините, практикува йога, пътува, снима, пише, понякога и чете, търси градоустройствени тайни.
10. Любомир Попйорданов
“Роден съм в София. Имам прекрасно семейство и 3 деца. На 30 години стартирах собствен бизнес от нулата. Като кандидати на Зелените, ние подкрепяме сценария на устойчивото развитие, в който има място и за къмпинги и за ски, и за бутикови инвестиции в хотели.
Това, като партия и политическо представителство в следващия български парламент партия Зелените ще постигне чрез привличане на експертиза, създаване на прозрачност за предстоящи инфраструктурни и други проекти, въвличане на местната общност в създаването на работещи стратегии за развитие, насърчаване на клъстърния подход и развитието на устойчив и отговорен туристически модел.
Време е, като българи, да вземем бъдещето в ръцете си и да се ангажираме реално в процеса на взимане на важните решения. Като юрист, представител на корпоративно отговорния бизнес (Одисея-ин, Зиг-Заг Холидейз, Стената), като учредител и председател на сдружения като Българската асоциация за алтернативен туризъм , и като пътешественик и планинар, аз ще се боря за това”.
11. Владимир Сотиров
12. Емилия Балчева
Родена е в гр. Попово. Завършва средното си образование във Варна. В СУ “Св. Климент Охридски” завършва специалност “Български език и литература”. Има 15-годишен стаж като учител в град Девня и в гр. София. Работи като редактор и коректор в издателство “Бард” и в издателство “Просвета”. От 3 години е държавен служител
Участва като гражданин в протестите срещу ГМО, срещу строежа на АЕЦ „Белене”, срещу добива на шистов газ в България, срещу незаконното застрояване по Черноморието и в Национален парк „Пирин”, срещу поправките в Закона за горите, в защита на автентичната българска природа. Член е на Инициативен комитет срещу добива на шистов газ и на „Български антиядрени граждани”.
През пролетта и лятото на 2012 г. организира протести в София в защита на Морската градина.
Омъжена. Има дъщеря на 17 години.
13. Зарица Динкова
Магистър по Международни отношения от университета Компутенсе в Мадрид и дипломант на Дипломатическата школа в Мадрид.
Владее отлично испански, английски и руски език и ползва работен френски.
Работила е в държавната и в европейската администрация в областите на международното сътрудничество и развитие. Главен координатор е за България на европейския форум Алпбах.
Участва като доброволец в социални и екологични дейности. Каузите, които защитава, са ефективност и прозрачност в публичната администрация, устойчиво развитие и екологична сигурност.
14. Динко Господинов – Градинко
Дипломиран като политолог от Американския университет в България, но с кариера в графичния дизайн (gradinko.com). Втора специалност Журналистика и масови комуникации; по едно средно образование от ГПЧЕ Ромен Ролан в Стара Загора и от Blundell’s School във Великобритания.
Съосновател на движение „Промена“ – българската НПО за декриминализация на конопа (promena.org). Присъединил се към гражданската квота на Зелените, за да промотира край на войната срещу марихуаната и легализация на медицинската ѝ употреба.
Поради многостранните си интереси участва, както в културни събития като Седмицата на дизайна, така и в граждански инициативи като Архитекти за София.
Социално е либерален, икономически – по-скоро консервативен. Вярва, че спорът между ляво и дясно е спор с ляв или десен крак да се върви. Издига свободата на словото над политическата коректност. Не знае има ли бог, но знае, че и да има, църквата няма общо с него.
15. Павел Антонов
Посочен е от „Капитал“ сред десетте лица на активното гражданско поведение в България за 2010 г. за приноса му към гражданска инициатива „България без дим,“ на която е съучредител. Съучредител на BlueLink.net – мрежата за гражданска активност. Съучредител на „Еко-клуб 2000“ – организацията на ветроходци и еколози за опазване на морето и природата.
Медиен и социален изследовател към центъра Open Space в Open University, Великобритания, Антонов е автор на изследвания по проблемите на икономическото въздействие върху журналистиката, отразяването на природозащитни теми, ядрена енергетика, промяна в климата и връзката медии-гражданско участие. Кандидат по философия в департамента по география в Open University. Специализирал журналистика в СУ “Св. Климент Охридски” и околна среда в Централноевропейския университет, Будапеща.
Финалист в годишен аудиовизуален конкурс за млади журналисти “Устойчиво развитие в новините” в Париж през 2000 г. До 2008 г. – главен редактор на “Green Horizon”, англоезично списание за околна среда и устойчиво развитие на Регионалния екологичен център за Централна и Източна Европа. Журналист и телевизионен продуцент по темите на околната среда. Бивш главен редактор на Актуални предавания в Нова телевизия, водещ и редактор на седмично предаване “Софийски приказки,“ репортер и редактор за информационната емисия “Календар“. Автор на филми и репортажи по теми на околната среда и устойчиво развитие, политика и евроинтеграция. Член на Център за независима журналистика – София и участник в Програмния съвет на Асоциация на свободното слово „Анна Политковская“.
16. Николай Йончев
Роден през 1985 г. в София, завършил Лесотехническия университет с магистърска степен по Растителна защита.
Иска да помогне за въвеждането на редица промени в сферата на селското стопанство, за да се подобри, развие и повиши качеството и изкупната цена на земеделската продукция с и да бъде възможно оцеляването на дребните и средни производители в сектора. Николай е активен природозащитник, член на Зелените.
„Аз искам да допринеса за насърчаването и развитието на биологичното производство, да се улеснят процедурите по кандидатстването за европейските програми и схеми за финансиране на земеделските производители, да се изгради ефективна и единна информационна система, да се насърчат академичните кадри да изготвят достатъчна специализирана литература за биопроизводството.
Да се провеждат периодични обучения за воденето на административната документация при участие на фермерите в програми за субсидиране. Да се открият информационни консултативни офиси в определени производствени райони в страната, които да съдействат и консултират фермерите за програмите и схемите по които те могат да кандидатстват.
Но най-вече да се постигне стиковане на действията и мероприятията между земеделските производители и държавата в лицето на Министерството на земеделието и храните и подчинените му структури обединявайки ги общата цел за развитие и просперитет на българското земеделие”.
17. Красимир Симеонов
„Наследник съм на братя Симеонови от Русе и съм завършил българска филология в Софийския университет.
Посетил съм известна част от страните в света и съм работил в повече от двадесет различни бранша.
Сега съм самостоятелен и независим продуцент, режисьор и свободен човек – за което плащам скъпо.
Тренирал съм борба, бокс, плуване и водна топка – карам коли и велосипеди също.
Говоря и пиша добър български – служа си с още десетина езика Живял съм в Швеция, Холандия и САЩ – Хауаии.
Последният ми филм – „ЛЮБОВ?“, спечели една голяма награда на фестивал в Несебър и замина за фестивала на българския филм в Ню Йорк.
Имам три деца. В Мадрид, Виена и София.
Когато се събудя сутрин и не видя Витоша, съм тъжен„.
18. Николай Табаков
Музикант, дизайнер и артист на свободна практика.
Организатор на младежки фестивали и фотопленери, ръководител на кръжок “Етно ритъм” в Дупница и на перкусионна група ” Сладки дренки” в SOS детско селище в с. Дрен.
Разработва и утвърждава свой собствен стил ръчно правени лампи.
Има участия и публикации в местната и национална преса и телевизии. В парламента ще работи за развитие на младежки политики.
19. Ясен Живков
На 36 години, работи като програмист и имам над 15 години професионален опит, както като служител, така и като работодател.
„В момента се опитвам да развивам няколко онлайн проекта и да имам достатъчно време да се занимавам с 3-годишната си дъщеря.
Хобито ми е ветроходството и през годините успях да го предам на доста хора около мен, включително и на дъщеря ми.
Политически до този момент не съм бил особено активен. Гласувал съм на всички избори и референдума, защото смятам, че човек без глас е човек без глас.
Дал съм подписа си за учредяването на ПП Зелените през 2008 и сега реших, че е време за по-сериозни действия.
Участвам в листата на ПП Зелените като част от гражданско движение Ние СМЕ, което е фокусирано в по-икономическия аспект на политиката, но стои твърдо зад зелената идея”.
20. Васил Кънев
Образование: магистърска степен в специалност леярство, ХТМУ- София
Следдипломни квалификации: Сертификат, издаден от Институт за следдипломна квалификация при УНСС за брокер на ценни книжа; Сертификат за трейдър на Forex пазар; Сертификат за посредник при сделки с недвижими имоти, издаден от НСНИ.
Професионална кариера: Собственик на интернет зала; Управител в агенция за недвижими имоти; Системен администратор в БНТ, ПРО БГ и бТВ медия груп.
„Участвам в листите на Зелените, защото искам: да остане природа в България, да останат хора в България и да освободим държавата от мафията!„