Зелените възникнахме като един естествен стремеж за политическо представителство на будните граждани, които не желаят да се примирят със злоупотребите на управляващите. На всяка крачка от борбите, в които участвахме, срещахме проблеми. Общините отказваха задължителния достъп до документи. Държавните органи приемаха препоръките на неправителствените организации, а после отказваха да ги претворят в закони. Ограничени са условията, при които граждани могат да обжалват обществено вредни решения на властите и лобистки закони, като в много случаи единственото средство е гражданското неподчинение.
Тези проблеми не ни отказаха да се борим за природата, за върховенство на закона и за елементарна справедливост. Но те силно затрудняват всички граждани, които уличават властта в липса на представителност и в безнаказани злоупотреби с обществените ресурси. Зелените от самото си създаване работим в една основна посока – граждански контрол. С участието си в политиката искаме да дадем възможност гражданите да налагат вето върху неприемливите решения на управляващите.
В платформата си заявяваме ясен ангажимент за въвеждане на пълна прозрачност на документи и решения. Настояваме за разширяване правата на гражданите за законодателна инициатива и за сезиране на съдебните органи. Всичко това е постижимо с нужните законодателни промени, функционално електронно правителство и премахване на политическото влияние върху съдебната система. Нека заедно да работим за реална отчетност и отговорност на властта пред избирателите си!
Зелените предлагаме:
– Облекчени условия за национални и местни референдуми и разширяване на правният им обхват.
– По-дълги срокове за обсъждане на законопроекти и за обжалване на административни актове.
– Регламентирана публичност на документи по обществени поръчки, конкурси, протоколи от заседания
– Задължителни обществени обсъждания по всички въпроси от обществен интерес, включително на местно ниво.
– Промени в Изборния кодекс, които да поставят на равни начала всички обединения и партии в изборния процес.
– Гарантиране на съдийската независимост, Висшият съдебен съвет да има две камери с обществена квота във всяка камера
– Осигуряване на възможност гражданите да сезират пряко Конституционния съд, реална атестация на съдиите и прокурорите – оценка на качеството на работата по делата.