Зелените залагаме на концепцията за устойчиво развитие на България, което значи балансиран подход по веригата икономика – природа – граждани. Един от най-ярките примери за липсата на подобен баланс е състоянието на златните и медни концесии в България. Там преекспонираната за сметка на здравето и околната среда икономика всъщност облагодетелства главно частни компании – български и чуждестранни (за получените концесии фирмите отчисляват от 1.5 до 4% от декларирания добив, а по време на либералното правителство на ДПС и НДСВ някои такси бяха намалени дори до 0.75%).
Проблемите с мините в Средногорието не са от вчера – изоставените стари хвостохранилища тровят питейната вода в района. Това позволява на сегашните опериращи минни компании на тази територия да отричат да са причина за каквото и да е замърсяване в региона. Тъй като са голям работодател, те използват влиянието си върху местната общност и чрез заплахи и натиск си осигуряват мълчанието на местните хора, въпреки очевидните здравни и екологични проблеми, тема в репортажа „Екологични войни” на журналиста Сергей Тодоров от bTV от 13 октомври 2013: масови заболявания от бронхопневмония при децата заради арсен, олово, кадмий и други тежки метали; завишен брой на раковите заболявания, малформации при децата, завишен косопад и безплодие.
Със зелената светлина, която ГЕРБ даде на концесията в Крумовград за разработване на златното находище „Ада Тепе”, от подобна съдба е заплашен и един от най-чистите и с богато биоразнообразие български райони – Източните Родопи. Особено сериозни там са опасенията дали водните ресурси в този сух, особено през лятото район ще бъдат достатъчни, за да съжителстват земеделието – основен поминък в региона и мината, за чието функциониране ще са нужни огромни количества вода (близо 2.9 милиарда литра годишно, според доклада за въздействие на околната среда).
Смятаме, че аргументите на Милко Багдасаров, председател на областния съвет на БСП за град Кърджали, цитирани в БТА и други медии в началото на септември 2013 г., за разкриване на нови работни места чрез мината в Крумовград, са политическо лицемерие в социално отношение. Не може за краткосрочни работни места, които, макар и с висока заплата, са нищожен процент за жителите в общината, да бъдат излагани на риск здравето и поминъкът на в пъти повече български граждани. Очакваме също по-малкия коалиционен партньор в управлението, ДПС, да защити здравето и доброто качество на живот на своите толкова многобройни и лоялни избиратели в региона.
В тази връзка предлагаме на вниманието на широката общественост и на заинтересованите политически сили следния пакет от мерки:
– многократно увеличаване на глобите при замърсяване на регионите и парични гаранции от страна на частните компании за покриване на щетите в случай на големи екологични аварии,
– законодателна забрана за употребата на цианиди в златодобива,
– изработване на здравна карта за засегнатите райони,
– преразглеждане на съществуващите концесии и широк дебат върху условията за експлоатиране на българските находища от ценни метали (възможности за преминаване към разработване на находищата в смесени дружества с държавно участие минимум 50%; увеличаване на концесиите),
– премахване на порочната практика за даване на концесии без търг при т.нар. „търговско откритие” и проучване на находищата от страна на държавата.
Зелените
05.11.2013 г.