Аспарух Аспарухов: „Представителите на партиите работят против интересите на общината в стремежа си да заемат мястото на кмета”

Интервю на водача на листата за София-област д-р Десислава Алексова с кмета на община Божурище и председател на регионално сдружение „Център” г-н Аспарух Аспарухов

Г-н Аспарухов вие сте кмет на Божурище и председател на Регионално сдружение “Център“. Можете ли да ни кажете нещо за това сдружение?

Сдружение Център за мен е нещо безкрайно важно и перспективно в живота на всеки един жител на 11-те общини, в които сме го създали. То включва столицата и 10-те общини около нея. Реално ние представляваме интересите на повече от два милиона души. Ще се опитваме да се възползване от всяка една възможност в следващия програмен период 2014-2020 г., която ще ни бъде предоставена от ЕС, като следваме един от основните приоритети в работата на Европа, а това е работата на регионален принцип. От това, което създадохме скоро ще започнем да берем плодовете на труда. Вярвам, че хората, които стоят в зеленото т.нар. политическо пространство винаги са достойни за уважение. Хора, които защитават преди всичко природата и всички екологични норми, следвайки законодателната ни уредба. Много ми се иска да намерим пътя и в тази посока един към друг и да си съдействаме.

Благодаря Ви! Един от приоритети нa “Зелените” е опазване на природното и културното наследство. Как виждате развитието на туризма в туристическите комплекси?

Смятам че в България има не малко построени курорти в минали години. В никакъв случай не трябва да отиваме във варианта Слънчев бряг. Смятам, че трябва да развиваме каквото имаме и смятам, че има какво да ремонтираме. Не смятам, че е безкрайно важно да надграждаме в този етап. В по-късни етапи, ако необходимостта го наложи наистина, тоест запълнят се възможности – имам предвид зимен туризъм в Пампорово, Банско, Боровец, Витоша, тогава вече може да се мисли за нещо на следващ етап, но за момента смятам, че капацитетът на съществуващите е достатъчен. Основният акцент трябва да е върху развиването на това каквото имаме. Необходими са едни добре организирани ремонтни работи и модернизиране на базите. Много е важно да се разбере, че на колкото повече места създадем поминък на хората чрез туризъм, реално ще задържаме и не малък брой млади хора, които да развиват себе си и респективно държавата. Демографският срив е сериозен и ако ние като представители на местните структури на властта не се обърнем с лице към този проблем това ще демотивира не малък брой млади хора и ще създава един допълнителен дефицит на доверие следствие на това, което се наблюдава, а именно концентрация на туристически ресурси в няколко ръце и желание на определени лобита да насочват туризма в определени посоки.

Приоритет за “Зелените” е и образованието. В тази сфера Сдружение “Център” си сътрудничи доста добре с водещи университети. Моля, споделите ни вашия опит в тази сфера.

Ние подписахме доста меморандуми за сътрудничество не само с университети, но и с БАН. Там виждам много скрити резерви. Хората от академичната общност разполагат с необходимите нива на знание и е крайно време да започнем да ги използваме. Правим всичко, което е възможно и вече имаме два проекта. Единият е позиционирането на Ветеринарния факултет към Лесотехнически университет на територията на Божурище, за което благодаря. Благодаря и на Министерството на отбраната, което прехвърли терена на едно бивше поделение. Мисля си, че образованието е изключително сериозен приоритет за България. Общите статистически данни, които достигат до нас са, че нивото на образованието в страната пада. Динамичното развитие на човечеството изисква и други нива на образование вече и си мисля, че “Зелените” правилно сте се ориентирали към образованието като ваш приоритет.

“Зелените” виждаме бъдещето на енергийната независимост на страната изключително във възобновяемите източници на енергия и постигането на енергийна ефективност. Какво е Вашето мнение по проблемите, свързани с енергетиката в България?

Със сигурност не трябва да отиваме в крайности. Трябва да се търси мнението на специалистите и професионалистите в тази област, като разбира се трябва да се съобразяваме с природните дадености и да се спазват всички екологични норми, които съществуват. Човечеството се движи прекалено динамично. Трябва да сме внимателни със всичко ново, тъй като новите неща не е имало време да бъдат утвърдени и изпробвани, за да не доведе това до екологични катастрофи, които да създадат проблеми на идните поколения. Например, при сондажите за проучване и добив на шистов газ се използва твърде спорната технология хидравлично разбиване или т. нар. “фракинг”. Технологията използва мощно налягане и множество опасни химикали, проникващи във водите и почвата, което е твърде опасно за здравето на хората, застрашава земеделието и може дълготрайно да увреди развитието на туризма по местата, където се прилага.

В предизборната кампания се натъкнахме на общини със силно партийно влияние. Вие сте единствения безпартиен кмет в София област. Срещате ли трудности в тази насока?

Съдбата на независимите мажоритарно избрани кметове не е никак лека. Преодоляваме редица трудности, които трябва да преодолеят и всички онези партийни кметове. Има и допълнителен натиск, който получаваме в определени моменти. За наша радост успяваме за този момент да ползваме един градивен, конструктивен тон, подобаващ за структури на изпълнителната власт и на партиите. Не ние е леко, но истината е, че ние получаваме доверието на хората след един мажоритарен избор. Смятам, че в населени места, които са с по-малък брой население, възможността хората да избират мажоритарно, тоест да познават своя избраник е основна възможност те да контактуват с местните структури на властта и да решават по-лесно своите проблеми. Според мен това е нещо, което дава допълнителни перспективи за развитието на малките населени места, но истината е тази, че има моменти, в които се сблъскваме с огромни трудности, най вече по време на избори. Подобни случаи имаме в община Божурище. Представителите на партиите, които са копирали тези неща, в момента използват всякакви възможни начини да дискредитират нашия труд. За съжаление голяма част от тези хора подадат в общинските съвети. И мига, в който попаднат работят против интереса на общината с идеята да заемат мястото на мажоритарно избрания кандидат. Ползват всякакви форми и начини да се доберат до мястото на кмета. Има такива проблеми навсякъде и трябва да се инициира някаква законодателна промяна, за да бъде възможно кандидат кмета да участва в избори, единствено и само за кмет, защото в момента в които той не бъде избран започва да работи с всички сили и средства срещу избрания кмет и това е изключително деструктивно за развитието на държавата. Тук е важно да се отбележи, че трябва да има възможност и общинските съвети да имат влияние директно в общините.

Как оценявате работата на “Зелените” до сега и представянето ни в кампанията?

Радвам се, че сдружение “Център” получава доверието на хората, които стоят в зеленото политическо пространство и които държат на всичко зелено в България. Много впечатляващо е всичко това, което правите. Но не бъдете никога крайни, защото това е нещо, което създава дефицит на доверие у хората. Нека да търсим заедно диалога още в генезиса при решаването на какъвто и да е проблем. Вярвам че с един конструктивен диалог и с добрите професионалисти, които сме останали в България ще създадем условия голяма част от младите хора в България да се развиват и вярвам че “Зелените” ще бъдат едни от градивните хора в тази посока.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA              OLYMPUS DIGITAL CAMERA