До: Народните представители в 41-вото Народно събрание
Копие до: Българските медии и общественост
Уважаеми дами и господа народни представители, журналисти, съграждани,
На Вашето внимание предлагаме необходимите според ПП ЗЕЛЕНИТЕ спешни поправки в Изборния кодекс.
1. Да бъдат направени необходимите промени, позволяващи на НПО, сдружения на граждани и всички граждански организации да участват и издигат кандидати в изборния процес при равни условия с тези за политическите партии.
2. Условията за регистрация в ЦИК,респективно за участие в избори на всички граждански и политически субекти да бъдат променени. Депозитът за участие в избори да не може да бъде по-голям от 10 средни работни заплати, а подписите необходими за регистрация да не превишават тези необходими за регистриране на политическа партия – 2500.
3. По време на предизборната кампания участието на всички кандидати в обществените медии да е безплатно и равнопоставено, да отпаднат всички преференции за парламентарно представени партии.
4. Да бъде забранена политическата реклама и репортажи и се излъчват и организират единствено дебати с предварително определени и обявени теми, равнопоставено спрямо всички, без преференции, като време, за парламентарно представените партии.
5. Да се промени статута на наблюдателите и застъпниците в СИК, РИК, ОИК и ЦИК като те имат правата при нарушение на ИК да спират изборния процес до отстраняването на нарушенията и тези, които са при преброяването да подписват окончателния протокол. Присъствието им и запознаването с документацията на всички нива да бъде гарантирано също от ИК. В бъдеще да се създаде постоянно действаща изборна администрация на всички нива със статут на държавни служители по време на изпълнение на задълженията им, като РИК и ЦИК са постоянно действащи и не се попълват от парламентарни квоти, а се назначават след отворен и под граждански контрол конкурс.
6. Да се направят още на тези избори тестове на ел. гласуване както с терминали, така и гласуване по интернет на различни нива – секции с различен брой гласоподаватели, села, малки и средни градове, както и в секции в ЕС,в посолства и консулства. Секциите извън България да се организират при подадени поне 50 заявления за гласуване по интернет.
7. Да не се допускат нарушения при нагледната агитация и реклама, като стриктно се съблюдават определените места и време за това. При нарушения да следва предупреждение и глоба съизмерима с депозита, а при повторно такова да бъде отстраняван субекта чиито рекламни материали са поставени незаконно.
8. При констатация на нарушение на ИК , ЦИК, РИК и ОИК са длъжни да реагират в рамките на 1 час, като при необходимост се удължава изборния процес или се касират съответните резултати за секцията или районът.
9. Да бъде въведена пропорционална избирателна система с преференции, без праг за тях и се гласува с интегрална бюлетина.
10. Резултатите от преброяването да бъдат достъпни веднага след въвеждането им в изчислителните центрове, също както и сканираните протоколи от СИК, ОИК, РИК и ЦИК.
11. Да се отмени закупуването на копирни апарати за СИК, а да се ползват досегашните препис -извлечения, като за неподписване, без основание, членовете на СИК да носят наказателна отговорност.
12. Заседанията на ОИК, РИК, ЦИК да се предават онлайн в интернет.
13. Правото за участие в разпределението на мандати да имат всички участници, получили минимум 2% от гласовете в страната.