Зелените – с нови лица в листата за София

13.08.2015

Зелените разкриха финансови проблеми в общински дружества и предлагат решения за повишена прозрачност

ПП „Зелените“  представи част от новите си лица в предизборната кампания за кмет и общински съветници в София и анонсира серия от предстоящи събития.

Председателят на предизборния щаб Иван Велков заяви: „Зелените влизаме в кампанията за местните избори с преобладаващо граждански листи. Различното при нас е, че над половината от нашите кандидати не са партийни членове. Зелените са политическата платформа за активни граждани и специалисти от различни области.“

Сред кандидатите на партията за членове на столичния общински съвет са икономистът Румен Гълъбинов, предприемачът с опит в сферата на ВЕИ Никола Газдов, собственикът на финансова компания Владислав Панев и гражданският активист за обществен и релсов транспорт Веселин Кирев.

Наличието на непартийни кандидати в листата на Зелените е доказателство, че търсим професионален и прагматичен подход за решение на проблемите на София“, обясни съпредседателят на партията Анна Пелова. Другият съпредседател Петко Цветков подчерта: „Сред приоритетите на партията винаги са били зелените каузи, свързани с Витоша, зелената система, транспорта и управлението на отпадъци.“

Зелените обърнаха специално внимание на липсата на прозрачност и отчетност в дейността на общинските компании. „Заложените финансови капани в общинските предприятия са твърде големи, за да продължим да ги пренебрегваме“, заяви Владислав Панев. „Общо дълговете на основните общински компании се повишават до над 1.2 млрд. лева, което е 80% от годишния бюджет на София. Дълговете само на „Топлофикация-София“ са нарастнали почти двойно до 810 млн. лева в последните 6 години. При това, блокираните средства на бедстващата компания в КТБ са за 90 млн. лева“, добави той.

Финансистът засегна и темата за финансовите проблеми на общинските компании: „Центърът за градска мобилност е напълно декапитализиран – над 90% от активите му са вземания от Столична община, които тя не признава, според одитора Делойт.“ Панев обърна внимание и на друг скандален факт: „Показателен за немарливостта при управление на общинската собственост е случаят отпреди месец с дружеството „Воден свят – Банкя“. Бизнесменът Богомил Манчев повиши дела си във фирмата от 75% на 90%, след увеличение на капитала, в което Столична община не участва. Общината дори не е изпратила свой представител на общото събрание на дружеството, което буди недоумение.“

Румен Гълъбинов обърна внимание и на състоянието на Общинска банка: „В последните две години, над една трета от всички привлечени средства на Общинска банка са държавни пари, което я поставя в зависимост от политическата конюнктура на национално ниво.“

Анализ на бюджета на общината за последните няколко години показва, че във всяка изборна година се наблюдава ръст на разходната част и е очевидно за всички, че немалки суми се хвърлят кампанийно за показно преасфалтиране. Вижда се, че 15% от разходите отиват за строителство и подръжка на пътища. Като сравнение – за образование се харчат 8% а за озеленяване – 2%. Това не са ли приоритети?“, запита Веселин Кирев.

Зелените се застъпват за следните мерки, които ще подобрят качеството и прозрачността на управлението на София:
– всички общински фирми да публикуват на сайтовете си тримесечни финансови отчети за своята дейност до 30 дни след приключване на съответния период;
– общинските фирми да назначат директори за връзки с гражданите, които да отговарят на всякакви въпроси, свързани с дейността на фирмата;
– цялата текуща информация, касаеща общинските фирми (сключване на големи договори и избор на подизпълнители, общи събрания, теглене на кредити, заплати и бонуси на висшия мениджмънт) да бъде налична онлайн;
– всички фактури за разходи на общината и общинските фирми на стойност над 5000 лева да бъдат публикувани на сайтовете им в най-кратък срок.

Споделям ценностите и приоритетите на Зелените и затова се включвам в кампанията. Зелените са партия с „отворен код“ и групата ни в Общинския съвет ще се бори да отвори Столична община за гражданите.“, сподели Никола Газдов. „Всички ние плащаме местни данъци и такси. Абсурдно е, че парите ни се харчат безконтролно, докато тротоарите са превърнати в паркинги, а улиците са осеяни с кратери. Всички софиянци искаме да се инвестира в инфраструктура за хората – тротоари, подлези и велоалеи.“, допълни Газдов.

Проблемите в определени сектори съществуват от десетилетия, и настоящото ръководство на общината не намери решения за преодоляването им.“, каза Иван Велков. „София заслужава много повече!“

8 коментара по “Зелените – с нови лица в листата за София”

  1. Иванов каза:

    Смятам, че би било добре да публикувате на сайта си информация за всеки един от кандидатите за кметове и общински съветници. Успех!

    • г-н Иванов, и ние така смятаме, но малко ни липсват ресурси. Вие бихте ли дал едно рамо, като помогнете да съберем и подредим информацията за някои от кандидатите, така че да е лесно да се публикува? Или едно сърцато дарение – страница за дарения?

  2. Даниела каза:

    Пише ви ваш симпатизант (все още). За съжаление ще се съглася с горния коментар. Привличате с откритостта и желанието за положителна промяна, но много губите с непознаването на конкретните проблеми в детайл. Много ви моля, правете качествени проучвания на проблемите преди да ги формулирате. С общо говорене и криворазбрана коректност се отдалечавате от хората, които търсят и се борят за по справедливо общество.

    • Владислав Панев каза:

      Здравейте Даниела. Какво точно имате предвид?
      Поздрави

  3. nina каза:

    Проблемите съществуват, наистина.
    За съжаление исканията, които поставате демонстрират по-скоро липса на информираност отколкото познаване на проблемите. Със сигурност голяма част от общинските фирми имат не-само директори, но и цели отдели, национален телефонен номер, кол център, пълен се некомпетентни младежи и девойки, подложени на всекидневен телефонен тормоз.Има и отчети, дори публикувани по сайтове, но всеки поне малко запознат със счетоводството знае, че то просто регистрира движение на пари, но не взима решения. Събираемостта е основния проблем на София и всеки, който от години не си е плащал парното(или плаща и за тези дето не си плащат) и за тези, които се возят гратис( и тези, които плащат и за тях)факта е ясен. Така е почти за всичко, което се прави в София. Парите ни се харчат – контролно или без контролно – на кого помага това. Вместо общината да има ресурс да се развива тя издържа хиляди безотговорни граждани и се превръща в мечтана дестинация за хора от всички краища на България и извън нея, където напълно анонимно всеки може да прави каквото си иска без контрол, без съзнателност, без отговорност.

    • 1chovek каза:

      Хората, които не плащат на Топлофикация имат пълните основания за това (освен ако умишлено не го правят от тарикатлък). Тази компания чрез силови методи, разписани в Закона обявява / набеждава хората за „абонати“, без право на помилване така да го кажем (т.е. на индивидуално разтрогване на брака, който е по сметка, но само за Топлофикация, по-точно за бъркащите в касичката й), за услуги които много хора не желаят (и са в пълното си право, но то им е отречено и то по силата на Закона), на всичкото отгоре дори не доставя услугите, които „продава“ насила, или когато ги доставя е с количествени и качествени показатели, много различни от разписаното във фактурите, а накрая дава хората на друга брънка от веригата – съд, частни съдебни изпълнители и тн., които също си слагат за тях да има – и накрая какво получаваме – съвременна форма на робовладелство и обезправяване на хората.
      Разберете – всеки човек има правото да иска или да не иска услуги от Топлофикация, и то на индивидуална основа, като и двата избора са еднакво валидни. Искрено се надявам, че Зелените не сте поддръжници на топломафията в София? (има много косвени данни водещи до обоснованата хипотеза, че чрез схеми за източване на Топлофикация с години наред са се пълнели партийни каси).

    • Владислав Панев каза:

      Здравейте, със сигурност общинските фирми имат цели отдели, които се занимават с ПР, но не това ни е целта. Целта ни е да обявят по едно лице за контакт, което да е длъжно да отговаря на въпроси на граждани и медии относно финансовото състояние на компанията. Иначе отчетите ги няма по никакви сайтове, излизат само в Търговския регистър, и то веднъж годишно, със седеммесечно закъснение. Според нас това е крайно недостатъчно и не позволява да се вземат адекватни мерки. Изкарването на показ на всяка важна информация за общинските компании и самата Столична община е важно условие за нормализирането на техните финанси.
      Поздрави

      • nina каза:

        Зравейте, в голям град,като София, където почти всеки има достъп до интернет, би трябвало да се търсят технократски решения по въпроса на прозрачността. Защо София и всички обслужващи и предоставящи информация и услуги на гражданите дружества да не предоставят информация на платформи в реално време(включително Топлофикация). Защо всичко да минава през хартиени доклади, директори, отдели и т.н. Ще се съгласите, че след създаването на платформата за Градска мобилност градския транспорт стана една значително по-лесна и приятна за ползване услуга. Защо София да не даде пример и да стане първото в страната електронно правителство. При наличие на камери, дронове, чек карти, копютри, интернет, GPS, GSM и какво ли още не, какъв би бил проблема всяка информация да бъде видима за клиентите.Освен желанието разбира се – влизали ли сте в сайта на Столична община – ОТВРАТ – най-нефункционалното и неработещо произведение на малооумието

Вашият коментар